موسیقی در غربت

موسیقی ایرانی

کجایید ای شهیدان خدایی

تصمیم گرفتم با کجایید ای شهیدان خدایی ساخته هوشنگ کامکار  شروع کنم.

 

هوشنگ کامکار یکی از نوابغ موسیقی ماست. جدای از آثار جاودانه ای که دارد، سرپرستی گروهی را می کند که موفق ترین گروه موسیقی کشورمان بوده. گروهی که اعضای آن همگی از بهترین موسیقیدانان کشورمان هستند.

من این اثر رو شاهکار موسیقی می دونم، که متاسفانه به اون صورت مورد توجه قرار نگرفته. هرچند تو خبرها شنیدم که ارکستر سمفونیک جدیدا" این اثر رو دوباره اجرا کرده. البته با خواننده ای غیر از بیژن کامکار. به هر حال جای خوشحالیست که بعد از سالها این اثر دوباره اجرا شد.

اما مختصری در مورد هوشنگ کامکار:

هوشنگ کامکار

هوشنگ کامکاردر سال ۱۳۲۵ در سنندج به دنیا آمد . موسیقی را نزد پدرش استاد حسن کامکار آموخت و مدت ۲ سال در هنرستان عالی موسیقی تهران به تحصیل موسیقی پرداخت . در سال ۱۳۵۴به اخذ درجه لیسانس در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران نایل آمد و سپس در کنسرواتوار سانتاچی چیلییای رم به تحصیل کنترپوان و فوگ پرداخت و درجه لیسانس موسیقی را در ایالات متحده آمریکا از دانشکده سانفرانسیسکو دریافت کرد .

آثار موسیقائی منتشر شده ی او به سبک موسیقی ملی ایران عبارتند از نوارهای کاست : بهاران آبیدر ، گل همیشه بهار ، کجائید ای شهیدان خدائی ، پیروزی بهمن ، موسیقی پل آزادی ، در گلستانه ، به یاد حافظ ، برتارک سپیده و شباهنگام . در میان ساخته های هوشنگ کامکار (( کجائید ای شهیدان خدائی )) که بر اساس اشعار مولانا و برای ارکستر سمفونیک ساخته شده و موسیقی متن فیلم (( پل آزادی )) را میتوان نام برد که در دومین جنشواره سینمائی فجر برنده ی جایزه اول شده است . ایشان همچنین سرپرست گروه کامکارها می باشند. از اعتقادات جالب ایشان این است که به خواننده به چشم یک ساز نگاه می کنند. و به همین علت در گروه کامکارها خوانندگان هم از خود خانواده کامکارها هستند. برجسته ترین اثر ایشان آلبوم در گلستانه با صدای شهرام ناظری و اشعار سهراب سپهری می باشد. تالیفات او عبارتند از : ترجمه ی کتاب ارکستراسیون اثر ریمسکی کورساکوف ، فوگ و انواسیون اثر جان ورال ، هارمونی قرن بیستم اثر پرسی چتی و موسیقی کلاسیک - رمانتیک کنترپوان مُدال اثر دیوید بویدن .

 

تا جایی که من اطلاع دارم این اثر به صورت رسمی منتشر نشده. اگر هم شده الان تو بازار نایابه. به همین جهت تصمیم گرفتم که این اثر رو با کیفیت بالا (۱۲۸ کیلو بایت) برای دانلود تو وبلاگم بزارم. حجم فایل یه مقدار زیاده. دوستانی که تو ایران هستند برای دانلود یه مقدار منتظر می مونند.

کجائید ای شهیدان خدایی با آهنگسازی هوشنگ کامکار و آواز بیژن کامکار

 
کجایید ای شهیدان خداییکجایید ای سبک روحان عاشقکجایید ای شهان آسمانیکجایید ای ز جان و جا رهیدهکجایید ای در زندان شکستهکجایید ای در مخزن گشادهدر آن بحرید کاین عالم کف او استکف دریاست صورت​های عالمدلم کف کرد کاین نقش سخن شدبرآ ای شمس تبریزی ز مشرق بلاجویان دشت کربلاییپرنده​تر ز مرغان هواییبدانسته فلک را درگشاییکسی مر عقل را گوید کجاییبداده وام داران را رهاییکجایید ای نوای بی​نواییزمانی بیش دارید آشناییز کف بگذر اگر اهل صفاییبهل نقش و به دل رو گر ز ماییکه اصل اصل اصل هر ضیایی
شعر: حضرت مولانا

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت 15:7  توسط موسیقی  |